Faculty and Staff

Prof. Dr. rer. nat. Jan-Peter Hildebrandt

Group Leader

Zoological Institute and Museum
Animal Physiology and Biochemistry

Felix-Hausdorff-Strasse 1
1. OG, Room B.10.06
D - 17489 Greifswald

Tel.: +49 (0)3834 420 4295
jph(at)uni-greifswald(dot)de

Curriculum Vitae
since 2008Member of the Senate, University of Greifswald
2006 - 2018Chair of the Biology Department, University of Greifswald
2008 - 2016Member of the Review Board 'Zoology' of the German Research Council (DFG)
2002 - 2006Dean, Faculty of Mathematics and Natural Sciences, University of Greifswald
2001 - 2005Chair of the Physiology-Study Group of the German Zoological Society (DZG)
2000 - 2002Vice Dean, Faculty of Mathematics and Natural Sciences, University of Greifswald
since 1999Full Professor (C4) for Animal Physiology and Biochmistry, University of Greifswald
1996 - 1999Interim Professorships at the Universities of Düsseldorf and Karlsruhe
1995 - 1999Heisenberg-Fellow of the DFG, 2. Physiological Institute, Saarland-University
1995Habilitation in Animal Physiology, Faculty of Mathematics and Natural Sciences, Saarland-University
1993 - 1995Scientist, 2. Physiological Institute, Saarland-University
1992 - 1993Research Assistant Professor, University of Rochester, School of Medicine, Department of Physiology
1989 - 1991Postdoctoral Fellow of the DFG, University of Rochester, NY, USA
1986 - 1989Scientist, Institute for Animal Physiology, Free University Berlin
1986Birth of our twin boys David and Florian
1986Promotion, Dr. rer. nat.
1985Marriage, Petra Hildebrandt
1983 - 1986Graduate Student, Institute for Animal Physiology, Free University Berlin
1976 - 1983Studies of Biology, Chemistry, Educational Science and Philosophy, Free University Berlin
1974 - 1976Obligatory Service in the German Armed Forces
1974Abitur
1962 - 1974Schools in Hamburg und Norderstedt
11.08.1955born in Hamburg
Staff Scientists

Dr. rer. nat. Christian Müller

Tel.: +49 (0)3834 420 4288
christian.mueller(at)uni-greifswald(dot)de

 

Dr. rer. nat. Sabine Ziesemer

Tel.: +49 (0)3834 420 4296
sabine.ziesemer(at)uni-greifswald(dot)de

 

Technicians

Elvira Lutjanov

Tel.: +49 (0)3834 420 4282
elvira.lutjanov(at)uni-greifswald(dot)de

Dana Sponholz

Tel.: +49 (0)3834 420 4282
dana.sponholz(at)uni-greifswald(dot)de

Animal Facility

Rainer Jahnke

Tel.: +49 (0)3834 420 4263

associated for teaching in Parasitology

PD Dr. Helge Kampen

Bundesforschungsinstitut für Tiergesundheit (FLI)
Institut für Infektionsmedizin (IMED)

Südufer 10
D - 17493 Greifswald - Insel Riems

Tel.: +49 (0)38351 7-1245
Fax: +49 (0)38351 7-1226
helge.kampen(at)fli.bund(dot)de
www.fli.de

Postdocs

Dr. rer. nat. Amanda Alice Wiesenthal

Tel. +49(0)3834 4204282

amandaalice.wiesenthal(at)uni-greifswald(dot)de

Doctoral Students

Jan Knobloch

Graduate Student in the DFG-Research Training Group 2010"RESPONSE"

Tel.: +49 (0)3834 420 4282
jan.knobloch(at)uni-greifswald(dot)de

 

Phil Lukas

Fellow of the Friedrich Ebert-Stiftung (FES)

Tel.: +49 (0)3834 420 4282
phil.lukas(at)uni-greifswald(dot)de

 

Nils Möller

Fellow of the Landesgraduiertenförderung Mecklenburg-Vorpommern

Tel.: +49 (0)3834 420 4296

nils.moeller(at)uni-greifswald(dot)de

Masters

Sophie Schilling

Tel. +49 (0)3834 420 4247

 

Maxi Lippert

INP

Bachelors

Aline Brandenburg (Biologie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Nadine Assenheimer (Biochemie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Michael Böhmert (Biochemie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Markus Schulte (Biologie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Lena Schmalbruch (Biologie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Denise Arndt (Biologie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Eike Hayen (Humanbiologie)

Tel. +49 (0)3834 420 4247

Former Group Members (not forgotten)
  • Markus Krohn, Diplomand
  • Mark Bertram, Diplomand
  • Gisela Findeisen, Tierpflegerin
  • Christel Harloff, Technische Assistentin
  • Peggy Stremlow, Auszubildende
  • Claudia Dinse, Auszubildende
  • Sebastian Reuther, Diplomand
  • Vera Krebs, Staatsexamen
  • Sven Godemann, Staatsexamen
  • Anja Klann, Diplomandin
  • Tillmann Schill, Diplomand
  • Christin Michalowsky, Auszubildende
  • Claudia Tietböhl, Auszubildende
  • Frauke Symanowski, Diplomandin
  • Christian Pommerenke, Staatsexamen
  • Ricardo Vierk, Diplomand
  • Kristin Walther, Doktorandin
  • Svea Gerber, Auszubildende
  • Anne Borgwald, Auszubildende
  • Lore Elsaesser, Diplomandin
  • Marcus Mau, Diplomand
  • Stephanie Ziegler, Auszubildende
  • Julia Kretschmer, Auszubildende
  • Matthäus Straßenburg, Staatsexamen
  • Susanne A.E. Haugk, Staatsexamen
  • Matthias Sendler, Diplomand
  • Christian Sauermann, Diplomand
  • Dieter Taschenberger, Wissenschaftlicher Mitarbeiter
  • Juliane Redmer, Auszubildende
  • Andreas Böhm, Diplomand
  • Antje Geisler, Auszubildende
  • Nicolle Kuhnt, Staatsexamen
  • Katrin Warnke, Staatsexamen
  • Marion Gottschalk, Diplomandin
  • Anja Schwerin, Auszubildende
  • Jessica Heinrich, Staatsexamen
  • Monic Dinter, Staatsexamen
  • Stefanie Beuster, Staatsexamen
  • Nicole Mews, Staatsexamen
  • Anica Glandien, Staatsexamen
  • Nadine Ding, Diplomandin
  • Anne Katrin Deuter, Diplomandin
  • Ben Tuschy, Auszubildender
  • Martin Franz, Diplomand
  • Anke Lebek, Staatsexamen
  • Do Minh Si, Doktorand, ehemaliger MOET/DAAD-Stipendiat
  • Anne-Katrin Rohlfing, Doktorandin, ehemalige Stipendiatin der Konrad-Adenauer-Stiftung
  • Sabrina Schäfer, Diplomandin
  • Mareen Sens, Auszubildende
  • Agnieszka Olivia Kurak, Staatsexamen
  • Manuel Tröster, Staatsexamen
  • Andrea Lohse, Staatsexamen
  • Melanie Schwarzstein, Staatsexamen
  • Marcus Mau, Doktorand
  • Kristin Peters, Auszubildende
  • Constanze Scharwe, Staatsexamen
  • Louise Niehusen, Staatsexamen
  • Cathrin Zeeck, Diplomandin
  • Karoline Trescher, Diplomandin
  • Anne Konkel, Diplomandin
  • Norman Femfert, Auszubildender
  • Ulrike Joachim, Diplomandin
  • Marion Sandhop, Technische Assistentin
  • Karoline Gäbler, Diplomandin
  • Lina Schlegel, Staatsexamen
  • Ramona Brincker, Staatsexamen
  • Corinna Klette, Diplomandin
  • Stefanie Eichstaedt, Diplomandin
  • Dana Clausen, Auszubildende
  • Karin Kohse, Technische Assistentin
  • Katarina Schwarz, Staatsexamen
  • Christin Widera, Staatsexamen
  • Anne-Kathrin Schwarz, Staatsexamen
  • Susann Räth, Diplomandin
  • Iris Egner, Diplomandin
  • Rico Hagemeister, Auszubildender
  • Amelie Witte, Diplomandin
  • Florian Wagner, Diplomand
  • Maria Drewicke, Auszubildende
  • Sarah Lemke, Staatsexamen
  • Thomas Volksdorf, Diplomand
  • Jessica Weber, Auszubildende
  • Katharina Opitz, Diplomandin
  • Jenny Wilken, Auszubildende
  • Melanie Gutjahr, Postdoc-Wissenschaftlerin
  • Felix Ladwig, Auszubildender
  • Annegret Dietz, Diplomandin
  • Regine Dress, Diplomandin
  • Fanny Westendorf, Diplomandin
  • Annika Huxhold, Diplomandin
  • Vivian Herkules, Auszubildende
  • Ina Hermann, Diplomandin
  • Sarah Kappel, Diplomandin
  • Martin Franz, Doktorand
  • Szymon Golinski, Gastwissenschaftler
  • Sandra Gnatzy, Bachelorstudentin Biochemie
  • Jane Behnke, Bachelorstudentin Biologie
  • Juliane Hähnel, Wissenschaftlerin
  • Dierk Pöther, Postdoc-Wissenschaftler
  • Katharina Mescke, Bachelorstudentin Biochemie
  • Hanna Kische, Diplomandin
  • Stephanie Liebig, Bachelorstudentin Humanbiologie
  • Romina Baaske, Bachelorstudentin Biochemie
  • Mandy Richter, Bachelorstudentin Biochemie
  • Liza Heine, Bachelorstudentin, Biochemie
  • Anke Stein, Diplomandin
  • Fanny Stamborski, Bachelorstudentin Biologie
  • Laura Lambrecht, Auszubildende
  • Katja Will, Doktorandin
  • Kristin Wenzel, Doktorandin
  • Steffen Merkel, Auszubildender
  • Susann Räth, Doktorandin
  • Jannis Kummer, Bachelorstudent Biochemie
  • Alfrun Patricia Schönberg, Bachelorstudentin Biochemie
  • Jane Behnke, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Martin Kraft, Masterstudent Molekularbiologie und Physiologie
  • Stephan Brösel, Bachelorstudent Humanbiologie
  • Dana Kleimeier, Masterstudentin Biomathematik
  • Sascha Troschke-Meurer, Masterstudent Molekularbiologie und Physiologie
  • Bianca Becker, Masterstudentin Biodiversität und Ökologie
  • Mandy Richter, Masterstudentin Biochemie
  • Romina Baaske, Masterstudentin Biochemie
  • Julia Lettow, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Melanie Hornschuh, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Dana Gottschling, Bachelorstudentin Biologie
  • Laura Gröger, Bachelorstudentin Biologie
  • Elisa Nicklas, Bachelorstudentin Biologie
  • Ines Urbaneck, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Nils Möller, Masterstudent Molekularbiologie und Physiologie
  • Monique Göhlitz, Bachelorstudentin Biologie
  • Katja Petzold, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Ina Eiffler, Doktorandin, ehemalige Stipendiatin des Evangelischen Studienwerks e.V. Villigst
  • Annemarie Mawick, Bachelorstudentin Biologie
  • Carolina Pfohl, Bachelorstudentin Biologie
  • Barbara Kubickova, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Andreas Nitsch, Bachelorstudent Biomedical Sciences
  • Simon Bub, Bachelorstudent Biochemie
  • Sarah Lemke, Postdoktorandin
  • Janice Grohmann, Bachelorstudentin Biochemie
  • Antje Albrecht, Bachelorstudentin Humanbiologie
  • Alexandra Estefania Davalos Pauker, Bachelorstudentin Biologie
  • Alexandra Katharina Ueber, Masterstudentin Landschaftsökologie und Naturschutz
  • Amanda Wiesenthal, Doktorandin
  • Antonia Ulle, Bachelorstudentin Biologie
  • Kristin Mühlenbeck, Masterstudentin Molekularbiologie und Physiologie
  • Nico Steusloff, Bachelorstudent Biologie
  • Katrin Harder, Technische Assistentin
  • Karoline Haeker, Bachelorstudentin Biochemie
  • Sina Nadine Jeß, Bachelorstudentin Biochemie
  • Sarah Gößeler, Bachelorstudentin Biologie
  • Eric Brose, Bachelorstudent Humanbiologie